wpe465.jpg (17357 bytes)

 

           SSA / FACEBOOK / SCHEDULE / TICKETS / VENDORS / MEDIA / CONTACT   /  VOLUNTEER  

   

wpe3B.jpg (15408 bytes)  

 
THANKS FOR ATTENDING!!!
HOPE TO SEE YOU AGAIN NEXT YEAR!!!


EVENT SCHEDULE 
(Subject To Change)
CLICK HERE FOR TICKETS
$10 NOW OR $15 @ THE GATE
(Ages 12 & Under FREE)

 

If viewing on a smart phone or tablet some stage times may not be visible.

 

FRIDAY 2/9
KICK OFF SHOW

                                        8pm Featuring:
Are Friends Electric (separate ticket required)
 

 

SATURDAY 2/10

PHOTO'S of the fest are shown below:

 


Stage 1 Main Stage
ALL VENUE PASS REQUIRED


*Denotes solo 20min solo/duo Sets (if scheduled)


3pm 8 Eyes- Rockabilly Blues, Wesley Chapel FL
*3:40 Steve Minotti- Acoustic Folk/Rock, Deerfield Beach
4pm McFarland- Rockabilly, Daytona/California
*4:40
Lori Grigsby- singer/songwriter, Daytona beach FL
5pm Idylwild- rock/funk/blues/soul, Gainesville
*5:40  JOE HILTON- COUNTRY, DELAND
6pm Melissa Crispo- Pop/Rock, Orlando
*6:40 Ward Stone- Folk Rock, Holiday, fl
7pm Brothers Within-Reggae
*7:40  James Pippin- Acoustic Indie Rock, Orlando
8pm The Wallvines- Rock, Ormond
*8:40 Vanessa Lavoie- Country Rock, Quebec and Boston
9:10   Jesse Daniel Band- Folk Rock, Daytona Beach
*9:50  Dave Alexander- Acoustic, Flagler beach, FL
10:10 Whiskey Sharts- Southern Rock Comedy, Shartsville
*10:45  Mike Rydock- folk, Middletown, PA
11:10
Grindstone Sinners- Rock, DeBary
Stage 2
Full Moon Back Inside Stage
ALL VENUE PASS REQUIRED

2:30 TBA
3:15 Darrion- R&B/Alt. pop.,  Daytona beach
4pm James Pippin- Acoustic Indie Rock, Orlando
4:45 *Eddie Emerson- rock n roll, Gainesville, FL

5:30  Mama Gina- singer/songwriter, Tampa, FL
6:30 Orchard- Indie rock, Saint cloud
7:30 Blake Trent- Pop Rock,Orlando
8:15 JOE HILTON- COUNTRY, DELAND
9pm  Mello-Dee- Rock, folk, Americana, Orlando (website N/A)
9:45 Rock Hardin- Rock/blues,  Flagler beach, FL (Website n/a)
10:45 Wisdom- Hip hop, trap, Gainesville
11:30 Block Money- Hiphop and Holy Hiphop, Orlando 
12:30


 

Stage 3
Premier Inside Stage
ALL VENUE PASS REQUIRED


*Denotes solo 20min set 10min break/soundcheck 30min total between each
BAND sets are 40min set (without *)

2pm  Rolling On- blues,  New Symrna,
Image may contain: 2 people, people on stage
*2:40 Maddam Mya- Blues, Jazz and Neo Soul, Florida
3:10  Jesse Daniel Band- Folk Rock, Daytona Beach
*3:50 Karadine Kloo - Daytona
4:20 Holy Human- Psych Rock/ Strange Blues, Ormond Beach
*5pm  Sophie Noelle- Country, Crystal River, FL
5:30 Tom Bennett Band- Progressive Rock, Jacksonville Florida
*6:10 Circle Band- variety, country, folk, pop, New Smyrna Beach
6:40 Steampunk Stace- New Edge Acoustic - Heavy Mental, Jax Beach
*7:20  Lori Grigsby- singer/songwriter, Daytona beach FL
7:50 Petey and The Ravens- Hard rock/ blues fusion, Orlando
*8:30 Fylo Zoet- Americana/Blues/Indie, Daytona beach, Fl
9pm The Stylus Groove- Space Time Funk, Daytona
*10pm Vanessa Lavoie- Country Rock, Quebec and Boston
10:30 The 502s- indie folk, Maitland, FL
*11:10  PEREGO LIVE- Live art/painting, Daytona Beach 

11:45 THE INTRACOASTALS- Reggae New Smyrna Beach
12:45 G.W. Souther- Soul/Rock/Pop, Orlando




Stage 3A
LIVE ART STREET STAGE



6pm  PEREGO LIVE- Live art/painting, Daytona Beach 


Stage 4
Wild Olive Street Stage (Next To Bank)
ALL VENUE PASS REQUIRED


Hosted By True Gain
2pm BRUCESTER- CHRISTIAN ROCK, STARKE
3pm *Mitar- Eclectic Christian rock, Leesburg www.Mitar.bandcamp.com
4:15 Hello Sister- Pop, Winter Springs, Fl

5:30  Audience of One- Christian parody, Hernando
7pm Just a Few Frogs- Christian Rock, Orlando
Image may contain: 1 person, on stage, playing a musical instrument, night, guitar, concert and indoor

8pm True Gain- Christian Rock, Orlando
9:30 Axiom Element- Christian Hard Rock Venice www.axiomelement.com
10:30 CHRISTIAN SOLDIERS- Christian Rock, Crossville AL


Stage 5

 
Outside Back Stage
ALL VENUE PASS REQUIRED

(solo& Duo Acts)

4:45  Blake Trent- Pop Rock,Orlando
5:45 Nevernauts- (Duo Set) Rock, Hope Mills, NC
6:30Steve Minotti- Acoustic Folk/Rock, Deerfield Beach
7:15  Mama Gina- singer/songwriter, Tampa, FL

8pm James McSheffrey- Country, Dallas, Texas www.facebook.com/jamesmcsheffreymusic
9pm Mathew Toner of the 502s- indie folk, Maitland, FL
10pm  Bill Hartmann- Singer Songwriter, Lake Worth




Stage 6 (2nd Main Stage)
@ The Outback
ALL VENUE PASS REQUIRED


3:15 CHRISTIAN SOLDIERS- Christian Rock, Crossville AL
4:15 Raising Cadence- Rock/Alternative, Orlando5
5:15 Kill The Sound- Heavy rock/Metal/Djent, Orlando
6:15 SVB - Scott Verville Band- Rock, St Augustine
7;15 Grindstone Sinners- Rock, Debary
8:15 Big Picture- Alternative Folk-Rock, Tampa
9:15  Emperor Napoleon & The Visions Of Ecstasy- 60's Garage Rock, Daytona Beach
10:15 Daniel Jude- Pop Rock, Titusville
11:15 Big Sounds Better- Progressive Hip Hop, Fort Lauderdale






Stage 7
Dirty Harry's

Inside Stage
 

2:30 Primitive Road- Folk rock, Deland
3:30 THE DEAD SHOW DEALERS- ALT-COUNTRY, LAKE COUNTY, FL
4:30 SVB - Scott Verville Band- Rock, St Augustine
5:30  Primitive Road- Folk rock, Deland
6:30 Tie-Dye Road- Indie Blues, Ormond Beach
7:30 BLACK MARTINI - Rock Folk duo, Jacksonville
8:30   McFarland- Rockabilly, Daytona/California
9:40  JOE HILTON- COUNTRY, DELAND
10:40 Cardinal Slinky- Punch rock, Jacksonville
11:40 Futuristic Diner- Electro Funk Rock, DELAND Www.futuristicdiner.com
12:40  
ODonna- Acoustic Rock, Treasure Coast
 

Stage 8
Noble Alley Street Stage

Hosted by  Dave Alexander- Acoustic, Flagler beach, FL


3pm Jake Blue- blues, ocala, reverbnation
4pm Dave Alexander- Acoustic, Flagler beach, FL
5pm Big Sounds Better- Progressive Hip Hop, Fort Lauderdale
6pm  Bill Hartmann- Singer Songwriter, Lake Worth
7pm *Eddie Emerson- rock n roll, Gainesville, FL
8pm TBA
9pm  Dave Alexander- Acoustic, Flagler beach, FL
10pm Johns Incorporated- Acoustic Rock,Jazz,and More, Panama City Beach
11pm TBA



Stage 9
Froggy's Outside Street Stage



2pm
 Crazy Mike & the Straght Jackets- Rock, Lakleland, FL
3pm Johns Incorporated- Acoustic Rock,Jazz,and More, Panama City Beach
4pm DARK HOUSE- ELECTRIC BLUES, MELBOURNE
5pm "PIANO VAL"-  Poppin Rock / Rockin Pop, Ormond Beach
6:15 8 Eyes- Rockabilly Blues, Wesley Chapel FL

7:30 THE DEAD SHOW DEALERS- ALT-COUNTRY, LAKE COUNTY, FL
8:45 3Dimensional- POP, Tampa
10pm  Ba Roos- Rock/Reggae, Hobe Sound, FL
11:15 BLACK MARTINI - Rock Folk duo, Jacksonville
 

 
Stage 10

Outside Street Stage
Hosted By RUGRAT RECORDS Rugrat Punk, Palm Coast
2:30 John O'Brien- Popular Rock,  St Augustine
3:30
Blake Trent- Pop Rock,Orlando
4:30 Jesse Daniel Band- Folk Rock, Daytona Beach
5:30 Ovaryeaction
6:30 flo.wav- Alternative HipHop, Flagler Beach
7:30 Nevernauts- Rock, Hope Mills
8:30 The Ned- Rugrat Punk, Palm Coast
9:30 Grindstone Sinners- Rock, DeBary
10:30 McFarland- Rockabilly, Daytona/California
11:30 Waste of Talent- Pop Punk, Palm Coast www.wasteoftalent.bandcamp.com  
Stage 11

Outside

 3:20  2:20 Big Sounds Better- Progressive Hip Hop, Fort Lauderdale
3:20 The High Ground- Rock, Orlando
4pm
Johns Incorporated- Acoustic Rock,Jazz,and More, Panama City Beach
5:15
The High Ground- Rock, Orlando
6:15 Leo Aether- Alternative folk rock, Orlando
7:30
The Beat Brothers Band- Rock and Roll, Orlando
8:45
Big Sounds Better- Progressive Hip Hop, Fort Lauderdale
9:30
Take Lead- Alternative Rock, Wildwood
10:45
Kooldre- Hip Hop, Orlando https://www.kooldresway.com/
 
Stage 12

 Beach Photo Street Stage

Hosted by SAM SEAS- FOLK ROCK, NEW SMYRNA BEACH
2:15 Jake Blue- blues, ocala, reverbnation
3:15 bcpz- Acoustic, Orlando https://soundcloud.com/bcpz
4:15 Shane Secor- Alt-Country?Americana/Folk, St. Pete Beach
5:15 John O'Brien- Popular Rock,  St Augustine
6pm SAM SEAS- FOLK ROCK, NEW SMYRNA BEACH
7pm  Rock Hardin- Rock/blues,  Flagler beach, FL
8pm  Bill Hartmann- Singer Songwriter, Lake Worth
8:45 SAM SEAS- FOLK ROCK, NEW SMYRNA BEACH
9:30 Steve Minotti- Acoustic Folk/Rock, Deerfield Beach
10:15
BLACK MARTINI - Rock Folk duo, Jacksonville  
11pm Edward Portillo - Alternative/Singer-Songwriter, Orlando






Stage 13
Neptunes Outside Street Stage


Hosted By:
2:30 Stan Adams Band- Daytona, rock
3:45 Nevernauts- Rock, Hope Mills, NC
5pm AUTOMATIK FIT- METAL, Jacksonville, FL www.reverbnation.com/automatikfit
6:15 Burn The Silence- Rock, Jacksonville FL (Website N/A)
7:30  Ba Roos- Rock/Reggae, Hobe Sound, FL
Image may contain: 1 person, on stage
8:30 Lies Behind Your Eyes- Heavy Metal, Longwood, FL
9:30  Crazy Mike & the Straght Jackets- Rock, Lakleland, FL (Website N/A)
10:30pm  Schit-Hard Rock (PENDING)
11:30 TBA


 

Stage 14 MainStreet Station Outside  Main Stage
ALL VENUE PASS REQUIRED












2:30 The Beat Brothers Band- Rock and Roll, Orlando
4pm The Ned- Rugrat Punk, Palm Coast
5:30 Tattoo Annie Project- Americana Rock, Tampa
7pm The Racing Tribute Band- Racing Theme Songs, Daytona

8:30
 Whiskey Sharts- Southern Rock Comedy, Shartsville
10pm THE ADOLESCENT THEORY- Rock, Orlando, 

11:30 Rip Junior- Alternative/Indie Rock, Jacksonville





Stage 15 Inside Main Stage
ALL VENUE PASS REQUIRED




3:15 Leo Aether- Alternative folk rock, Orlando
4:45 Glenn Coleman and Relativity- Rock, Ormond Beach, FL
6:15 JetBlues Revue- Rockin Boogie, Minneola
7:45  The Bridge Street Vibe- Blues/Folk, St. Augustine
9:15 Catfish Dinner- Smartass Bluegrass, Fort Lonesome, Florida
10:45 Mikey Cunningham and the Aftermath- Metal, Indianto

12:30 Tattoo Annie Project- Americana Rock, Tampa
 
 
Stage 16 MainStreet Station Parking Lot Stage
ALL VENUE PASS REQUIRED











3:30  Axiom Element- Christian Hard Rock Venice www.axiomelement.com
4:30 GODS OF PAIN- ROCK, Kissimmee  
5:30 *Artists One Show- Rock, Palm Harbor & Brandon Fl.
6:30 PLATE- heavy rock, clermont www.centropymusic.org
7:30 Jesse Daniel Band- Folk Rock, Daytona Beach
8:30 Idylwild- rock/funk/blues/soul, Gainesville
9:30 JetBlues Revue- Rockin Boogie, Minneola
10:30 The Beacon River Dogs, Rock Hudson Valley, NY





12:30 

CLICK HERE FOR ONLINE DISCOUNT TICKETS
OR AVAILABLE @

 

ATLANTIC SOUNDS
138 W . International Speedway Blvd..
Daytona Beach
Yancey  Music
601 South Yonge Street Ormond Beach,(386) 677-8384
 M
STEVE'S DOWNTOWN MUSIC
108 S Woodland Blvd.
DeLand, FL
Beach
 
 Stage 17
Inside Stage
ALL VENUE PASS REQUIRED


Hosted By  Mike Rydock- folk, Middletown, PA
2:30 Bill Ricci- Acoustic Singer Songwriter, Jacksonville http://www.billricci.com
3:15 Ward Stone- Folk Rock, Holiday, fl
4pm  Calli Kim- Singer songwriter, McLeansville NC
5pm Halfway Hippie- Acoustic rock, Ocala, Fl (Website n/a)

5:45 Gator Country Troubadour- Folk/Roots, Daytona/Kansas City

6:30  Mike Rydock- folk, Middletown, PA
7:15
  BRUCE PARKER- Adult -Contemporary-Singer Songwriter, Orlando,
9pm Miss Intent (HOUSE BAND TBA)
 
Stage 18
Boot Hill Outside Main Stage
ALL VENUE PASS REQUIRED











Hosted By

3:15
Duane Bender Bluessband- Rock, blues, Edgewater
4:15
 Burn The Silence- Rock, Jacksonville FL

Image may contain: one or more people, people on stage and outdoor

5:15 
Martin And The Dead Guys- Blues, Daytona Beach
6:15
Melt Behind the Wheel- Blues Rock, Rock, Jacksonville
7:15
Sonic Anomaly- Rock, Daytona Beach (website N/A)
8:15
Trouble in the Garden- Americana/Rock, Pompano Beach
9:15
Metropolis Rising Hard Rock/ Metal, Palm Coast 
10:15
Outlaw Tendencies- Power Rock, Jensen Beach
11:15 
Catfish Dinner- Smartass Bluegrass, Fort Lonesome, Florida



Stage 18a Porch Deck (20min sets)]
Hosted By
(solo,duo sets)
8:50
 Mama Gina- singer/songwriter, Tampa, FL
9:50 James McSheffrey- Country, Dallas, Texas www.facebook.com/jamesmcsheffreymusic
10:50 pm TBA



 
Stage 19


2pm * Halfway Hippie- Acoustic rock, Ocala, Fl (Website n/a)
3pm Layla Brisbois- Pop Country, Orlando
3:45 Paul Scott- Troprock and Oldies, Ormond Beach
4:30 Circle Band- variety, country, folk, pop, New Smyrna Beach

5:15  Vanessa Lavoie- Country Rock, Quebec and Boston
6pm The Beacon River Dogs, Rock Hudson Valley, NY
6:45 ODonna- Acoustic Rock, Treasure Coast
7:30 Orange Creek Riders- Folk R
ock, Orlando
8:30 Honey Moonshine- acoustic rock, Ormond Beach
9:30
Peter Jam- World/Acoustic- www.peterjam.com
10:30 Treblehawk- Tribal Blues, Ocala
11:30 Mike Rydock- folk, Middletown, PA
   

 

(more acts TBA)
To inquire about submitting to perform at the festival send email HERE
Please include audio weblink or file.

 

ARTIST VILLAGE ARTISTS

Gail Beebe = hand painted art www.gbeebeart.com
Katie Johnson = Toe Rings, Jewelry- Port Orange FL
Celeste Ramsey= Handmade jewelry- Port Orange FL
 John Robbins/ Spray Art by John= Spray paint art- Deland, FL
 Estelle Collins=Lost Mermaid Gifts Upcycled seaglass merchandise   Lost Mermaid Gifts on Facebook
Charles Moran= Original watercolor paintings, Melbourne= Fl
Lindsey M Plyler = Art, acrylic paintings, etc. Deltona
Guy Lawson = Original art for gardens and such- tampa
Eleasia White= Hand Crafted Accessories and Photography= St Augustine www.whiteandmooreoa.com
 Christopher Nebel/SunSplash nursery= Acrylic paintings, honey, plants, agricultural products, New Smyrna beach
 Katherine Crewse= Original paintings, oils and acrylic, canvas and custom painted items, Casselberry
AnnElise Treder/ Buckets of fun llc= Glitter tattoos, hand made buttons, hand painted wooden pirate swords, replica pistols, light up swords and other light up merchandise= Daytona Beach
  Nathan Baer/Nineveh Anglers Apparel = Custom sublimated fishing shirts done by local artist from St Augustine along with our brand logo embroidered hats and decals, St. Augustine
WWW.Ninevehanglersapparel.com
JAMILA WILLIAMS/ MIAS ORIGINAL ART PIECES= Paintings= fern park
susan jackson/DiverseDesignsShop = hand crafted jewelry- Daytona Beach www.etsy.com/shop/DiverseDesignsShop
Bliss Massage Spa, LLC  Handmade aromatherapy spa products and provide chair massage,., Ormond Beach
www.blissmassagespa.com
Charlie/ Charlie/ AwokenedArt= Crafts, Apparel, Art Orlando www.awokenedart.com
 Joyce K Go- Palm Coast www.thepapercannibal.com
  Georgia Bronnert- various art and craft original design- Homosassa
www.artistic-enhancements.com
Get Wired Designs= I use reclaimed copper wire to create jewelry and home decor pieces, both indoor and outdoor. Ocklawaha FL
  Mauricio Forero = igotthehands = Canvas paintings, prints, stickers, original art work palm coast www.igotthehands.com
Ruth Pugh = Drunken Mermaid Chimes and such = Hand made windchimes Daytona Beach
Heather Scott-Original art, prints, novels, and related items  Orlando
http://www.dragonmun.com
marcus vinson- Historical Photos of Old Florida cocoa
 Ken sullivan= Stained warm and blown glass.
Yria Latil=ABC Depot form Hand Made Jewelry. All made by me. http://www.abc-depot.com

Dora Tarney- Jewelry Daytona Beach


OTHERS TBA

pending






 








Names in Alphabetical order



3Dimensional
8 Eyes
Amy Denson
Are Friends Electric
Artists One Show
Aster and Ivy
Astrid Victoria
Audience of One
AUTOMATIK FIT
Axiom Element
Ba Roos
bcpz
Big Picture
Big Sounds Better
Bill Hartmann
Bill Ricci
BLACK MARTINI
Black Tent Revival
Blake Trent
Block Money
Brothers Within
BRUCE PARKER
BRUCESTER
Burn The Silence
Calli Kim
Cardinal Slinky
Catfish Dinner
CHRISTIAN SOLDIERS
Circle Band
Cottondale Swamp
Crazy Mike & the Straght Jackets
Daniel Jude
DARK HOUSE
Darrion
Dave Alexander
Demented Truth
Duane Bender
Eddie Emerson
Edward Portillo
Emperor Napoleon & The Visions Of Ecstasy
Fiuturistic Diner
flo.wav
Francesca Ani
Fylo Zoet
G.W. Souther
Gator Country Troubadour
Glenn Coleman and Relativity
GODS OF PAIN
Grindstone Sinners
Halfway Hippie
Hello Sister
Holy Human
Honey Moonshine
 I am Pam Knight
Idylwild
Jake Blue
James McSheffrey
James Pippin
Jesse Daniel Band
JetBlues Revue
Joe Gibran
JOE HILTON
John O'Brien
Johns Incorporated
Johns Incorporated
Just a Few Frogs
 Karadine Kloo
Kill The Sound

Layla Brisbois
Leo Aether
Lies Behind Your Eyes
Maddam Mya
Mama Gina
Marc Sound
Martin And The Dead Guys
McFarland
Melissa Crispo
Mello-Dee
Melt Behind the Wheel
Metropolis Rising
Mike Rydock
Mikey Cunningham and the Aftermath
Mitar
Nevernauts
ODonna
Orange Creek Riders
Orchard
Outlaw Tendencies
Paul Scott
Peter Jam
Petey and The Ravens
"PIANO VAL"
PLATE
Poor Advice
Primitive Road
Raising Cadence
Rip Junior
Rock Hardin
Rolling On
SAM SEAS
Shane Secor
Skeits Allen
Sonic Anomaly
Sophie Noelle
Steampunk Stace
Steve Minotti
SVB - Scott Verville Band
Sweet William
Take Lead
Tattoo Annie Project
The 502s
THE ADOLESCENT THEORY
The Beacon River Dogs
The Beat Brothers Band
The Bridge Street Vibe
THE DEAD SHOW DEALERS
The High Ground
THE INTRACOASTALS
The Ned
THE RACING TRIBUTE BAND
The Stylus Groove
The Wallvines
Tie-Dye Road
Tom Bennett Band
Treblehawk
True Gain
Trouble in the Garden
Two By Faux
Vanessa Lavoie
Ward Stone
Waste of Talent
Whiskeyface
Whiskey Sharts
Wisdom



*

 

ARTIST VILLAGE ARTIST DISPLAYS

 

CLICK HERE FOR ONLINE DISCOUNT TICKETS
OR AVAILABLE @

 

ATLANTIC SOUNDS
138 W . International Speedway Blvd..
Daytona Beach
STEVE'S DOWNTOWN MUSIC
108 S Woodland Blvd.
DeLand, FL
Yancey  Music
601 South Yonge Street Ormond Beach,(386) 677-8384
 MUSIC

601 S Yonge St (US1)
Ormond Beach

 

 
 

 

Parking: Best is the Ocean Center Parking lot next to the Peabody Auditorium. ($5 per car) From the west turn left on Peninsula Dr (where main street is closed) and then take your 1st right on Auditorium. The parking lot will be on the right.  The main Gate is located on the corner of wild olive and Main St Infront of the Bank & Blues Club 701 Main St. Daytona Beach, 32118

 

 

 

Pending Acts not yet scheduled



 

 

@

 


 

               
                 
                 
                 

SSA
Songwriters Showcases of America
Songwriters Showcases of America
OFFICIAL SITE OF Daytona's MainStreet Live Original Music & Art Festival

(c) 2013-17